23 Ekim 2013

Venedik Bienali'nden...


Merhabalar,
İtalya tatilim ve Venedik Bienali ziyaretime bloğumda çok fazla yer veremedim. Bunun nedeni hem vakit yokluğu hem de ayrıntılı bir yazıyı City-Shot’a yazmış olmamdı. Ancak Bienal’de öyle bir performans vardı ki bunu yazmadan geçmek istemedim.
Bienal, Arsenal ve Giardini olmak üzere iki alana yayılmıştı. Türk pavyonunu Arsenale’de ziyaret ettik.
Bahsetmek istediğim Rusya performansı ise Giardini’deydi. Burası sanat için oluşturulmuş büyük bir park ve ülkelerin işleri için özel olarak inşa edilmiş binalar ve alanlar var.Sanatçı Vanima Zakharov, en etkilendiğim işlerden birini çıkarmıştı. İçeriye sadece kadınların alındığı bir alana girerken elinize bir şemsiye tutuşturuyorlar, içeride üzerinize altın paralar atılıyor, onları toplayıp bir kovaya koyuyorsunuz ve yukarıdaki bir erkek kovalardaki parayı bir düzeneğe koyup yukarı taşıyor.Metafor ve performans biraradaydı, erkek egemen topluma gönderme yaparken kadının çarktaki yeri güzel anlatılmıştı.
Duvarlardaki mesajlar da oldukça ironik değil mi?
Beyler, zaman bizim edepsizliğimizi, şehvete düşkünlüğümüzü, narsist yanımızı, demagoji yaptığımızı, yalan söylediğimizi, bayağılığımızı ve açgözlülüğümüzü, alaycılığımızı, soygunculuğumuzu, spekülatif yanımızı, israfçılığımızı, oburluğumuzu, baştan çıkartıcılığımızı, kıskançlığımızı ve aptallığımızı itiraf etti..


City-Shot’taki Venedik Bienali yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Sevgiler.
Bu yazıyı paylaş...
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Email This
 • Pin This
 • Share on Tumblr

5 yorum

 1. güzel makale yazmışsınız teşekkürler. Canlı Tv izleme web sitesi.

  YanıtlaSil
 2. Blogunuzu çok beğeniyorum.Çok uyumlu bir blog oluşturmuşsunuz. Ben de sizin gibi tecrübeli bir blogcuyu bloğumda görmekten büyük zevk duyarım. :) http://mahallekarisi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözleriniz için teşekkürler :) Bloğunuzun ismi çok hoş, takibe aldım, sevgiler :)

   YanıtlaSil

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

 
© Deniz'in Şarkısı
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0